Ustaw jako stronę startową

Dodaj stronę do ulubionych
 Strona główna > O stronie > System administracji
Submenu
 System administracji
 Historia strony
 Grafika

Menu
 Strona główna
 O autorze
 O stronie
 Śpiewnik harcerski
 Sprawności
 Sondy
 Historia scoutingu
 Aktualności
 Artykuły harcerskie
 Księga gości
 Linki
 Harc-Licznik
 Szyfrator on-line
 Pliki do ściągnięcia
 Materiały harcerskie

Partnerzy
 HarcGrupa
 miniPortal HKT
 PoHaM

Sonda

Jak oceniasz zlot 100-lecia w Krakowie?

było fenomenalnie!
całkiem fajnie
nie tak źle
raczej kiepsko
fatalnie


Zobacz wyniki

Subskrypcja
  Podaj swój e-mail:

Dodaj Usuń


System administracji

  Jak każdy porządny portal, moja strona posiada całkowicie zintegrowany system administracji, za pomocą którego można zarządzać jej zawartością i który ogromnie ułatwia sprawę modyfikowania danych w bazie MySQL, a także pozwala odwiedzającym na ingerencję w treść strony poprzez dodawanie wpisów w księdze gości, newsach (komentarze), głosowanie w sondach itd.
  W systemie administracji, na którym opiera się SHDM (MAJpage 1.0), jak w większości systemów obsługujących kompleksowo strony www, zastosowano tzw. moduły, pozwalające każdemu webmasterowi na stworzenie swojego własnego zestawu opcji proponowanych przez system, w zależności od jego indywidualnych potrzeb. Skutkuje to znacznie większą użytecznością w stosunku do systemów nie posiadających struktury modułowej.
  Główny element MAJpage stanowi skrypt bazowy, który jako jedyny musi znajdować się w systemie. Tworzy on swego rodzaju rdzeń, do którego później "doczepiane" są moduły. Skrypt ten posiada podstawowe opcje, niezbędne do działania systemu: edycję własnego profilu, zarządzanie modułami, gdzie można zainstalować lub odinstalować dowolny moduł, archiwizację danych z bazy MySQL, statystyki serwisu, administrację profilami oraz ustawienia systemu.
  Moduły dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy to zwykłe moduły, które można zainstalować tylko raz w danym systemie. Drugi rodzaj to moduły z opcją tzw. zestawów. Pliki takiego modułu mogą obsługiwać do 10 zestawów, czyli zbiorów danych przeznaczonych do wykorzystania w danym module. Przykładem jest moduł newsów. Można np. dwukrotnie zainstalować ten moduł i wykorzystać jeden zestaw na ogłoszenia. Później zarządza się osobno newsami i ogłoszeniami, a po wstawieniu odpowiedniego numeru zestawu moduł wyświetli na stronie newsy lub ogłoszenia.
  Każdy z modułów posiada skrypt instalacyjny oraz administracyjny, obsługiwane przez skrypt bazowy. Poza tym ma też co najmniej jeden skrypt zewnętrzny, który dołącza się do odpowiedniego pliku strony internetowej i który wyświetla na niej np. wyniki ostatniej sondy. Skrypty instalacyjny i administracyjny są przystosowane do działania jedynie w skrypcie bazowym, więc nikt niepowołany nie uruchomi ich bez zalogowania się do systemu. Skrypty te mają możliwość zmiany grafik i kolorystyki - w prosty sposób można zaprojektować własną kolorystykę systemu.
  Nad bezpieczeństwem systemu czuwają sesje. Jest to metoda polegająca na zapisie po zalogowaniu danych typu login lub hasło przez specjalne funkcje, ale nie jak w przypadku ciasteczek (cookies) na komputerze użytkownika lecz na serwerze, na którym umieszczona jest strona. Daje to gwarancję, że nie zostaną one zmodyfikowane bądź usunięte. Sesje są automatycznie kasowane po zamknięciu przez użytkownika okna przeglądarki. Danych użytkowników (w tym haseł) strzeże baza danych MySQL, gdzie każdy skrypt korzystający z jej informacji musi się zalogować. Dodatkowo hasła kodowane są funkcją md5(), co wyklucza ich rozszyfrowanie. Elementem zabezpieczenia systemu jest też kasowanie sesji po określonym przez administratora czasie bezczynności zalogowanego użytkownika (kilku minut), co wymusza w takim przypadku ponowne logowanie, chroniąc przed ingerencją niepowołanych osób w przypadku, gdyby użytkownik zapomniał wylogować się z MAJpage.
  Każdy moduł ma swoje indywidualne ustawienia, które można modyfikować z poziomu systemu administracji. Mogą to być ustawienia wyświetlania daty, ilości wyświetlanych na jednej stronie wpisów (porcjowanie), uprawnienia użytkownika do danego modułu ustawiane bezpośrednio po rejestracji, nazwa modułu, ścieżka dostępu do skryptu bazowego z poziomu plików tego modułu itp. Dzięki temu łatwo można modyfikować konfigurację poszczególnych modułów, a także skryptu bazowego.
  Dzięki zastosowaniu modułów możliwe jest rozrastanie się systemu (po przeczytaniu specyfikacji programiści mogą tworzyć swoje moduły na bazie "szkieletu" modułu), stosowanie nowszych wersji modułów, a także tworzenie wielu rodzajów jednego modułu (np. zwykła księga gości oraz księga moderowana). Graficy mogą natomiast tworzyć nowe, ciekawe skórki do systemu. Po instalacji modułu zarządzającego kontem www, webmaster staje się niezależny od jakiegokolwiek programu FTP czy zewnętrznego portalu do obsługi konta.
  Jednym słowem MAJpage jest kompletnym narzędziem do zarządzania stroną internetową i może być wykorzystywany zarówno do obsługi jednej księgi gości na małej stronie, jak i kilkunastu modułów w rozbudowanym portalu.
  Mam nadzieję, że system pomoże w pracy wielu webmasterom, a jego obsługa będzie dla nich przyjemna i prosta.


Rotatory i bannery
 
1 w Polsce Harcerski Baner System 100 Linkow Mania1 w Polsce Harcerski Baner System 100 Linkow Mania

SHDM popiera:BYKOM-STOP - Poprawna ortografia w Internecie
 

O stronie i systemie

© 2003-2019 by Duży Maju
Powered by MAJpage 1.0
Domain provides harc.pl


Logowanie
  Zaloguj się:

 Login:
 Hasło:Rejestracja
Zapomniane hasło

Aktualności

 Newsy:
Tragedia w Smoleńsku  Ogłoszenia:
Wystawy harcerskie nadal czynne  Wasze ogłoszenia:
Zlot Skautów Środkowoeuropejskich "Silesia 2008"

Buttony

  Głosuj na moją stronę:

Ranking Stron Harcerskich "Grota"

Najlepsze strony harcerskie