Ustaw jako stronę startową

Dodaj stronę do ulubionych
 Strona główna > O stronie > Historia strony
Submenu
 System administracji
 Historia strony
 Grafika

Menu
 Strona główna
 O autorze
 O stronie
 Śpiewnik harcerski
 Sprawności
 Sondy
 Historia scoutingu
 Aktualności
 Artykuły harcerskie
 Księga gości
 Linki
 Harc-Licznik
 Szyfrator on-line
 Pliki do ściągnięcia
 Materiały harcerskie

Partnerzy
 HarcGrupa
 miniPortal HKT
 PoHaM

Sonda

Jak oceniasz zlot 100-lecia w Krakowie?

było fenomenalnie!
całkiem fajnie
nie tak źle
raczej kiepsko
fatalnie


Zobacz wyniki

Subskrypcja
  Podaj swój e-mail:

Dodaj Usuń


Historia strony

  Chyba niewiele osób, wchodząc na jakąś stronę, zastanawia się nad jej historią, nad tym, jak powstała, jak ewoluowała od swego początku aż do teraźniejszej formy, jak rozwijał się tworzący ją webmaster, który w miarę zdobywania wiedzy na temat języków HTML, CSS, a później też JavaScript, PHP czy MySQL oraz rozwijając swe talenty graficzne, sukcesywnie ubogacał ją coraz to lepszymi i ładniejszymi elementami. Celem tego działu jest przybliżenie użytkownikowi dziejów SHDM od koncepcji do stanu dzisiejszego.
  Tworzeniem stron internetowych zacząłem interesować się na przełomie 1999 i 2000 r. Na początku chciałem zbudować śpiewnik harcerski, posługując się edytorem HTML zawartym w Wordzie. Śpiewnik (kilkanaście piosenek) wprawdzie udało się stworzyć, ale nigdy nie wsadziłem go do Internetu w jego pierwotnej formie.
  Później na jakiś czas zaniechałem prób zabawy w HTMLu. Stwierdziłem, że bardzo trudno będzie nauczyć się tylu znacznuków i opanować język. Na szczęście nie zniechęciłem się do niego. Rok po tamtej próbie wpadłem na pomysł stworzenia strony harcerskiej, którą nazwałem Stroną Harcerską Dużego Maja. Miała ona dotyczyć nie tylko szczepu, w którym działałem (wtedy był to 6 Podgórski Szczep "Brzask" im. Mariusza Zaruskiego) i drużyny prowadzonej później przeze mnie (6PgDH "Puszcza") ale głownie zagadnień ogólnoharcerskich, przydatnych każdej harcerce i harcerzowi, którzy na tę stronę wejdą. Na stronie zamieściłem wydany uprzednio drukiem Śpiewnik Harcerski Dużego Maja. Wpadłem też na pomysł, żeby włożyć tam wymagania na wszystkie sprawności harcerskie. Poza tym było m.in. trochę historii scoutingu, księga gości i ogłoszenia (oczywiście wprowadzane ręcznie do kodu strony). Od samego początku działała też galeria zdjęć.
Strona główna SHDM (03.11.2001)   Lauout strony postanowiłem oprzeć na motywie "wypukłych" pasków jednej ze "skórek" do WinAmpa - programu do odtwarzania muzyki (np. mp3). Choć grafikiem nie jestem, całkiem przyzwoicie wyszła mi moja praca. Do tła wstawiłem pionowe paski zgrywające się idealnie z poziomymi, na których umieszczony był tytuł strony i w zależności od tego, gdzie się było, przyciski powrotu do stron nadrzędnych. Na pionowych paskach umieściłem też przyciski z nazwami poszczególnych działów (po przejściu do któregoś działu pojawiały się nowe przyciski z jego podstronami). Wymyśliłem, że tło strony będzie różne dla różnych działów - np. na stronach poświęconych mojemu środowisku w tle widniały plakietki szczepu, w dziale sprawności można było tam zobaczyć plakietki sprawności, a historię ozdabiały lilijki. Wiele pracy włożyłem w animowaną lilijkę, która kręciła się w poziomie (stworzyłem też wersję pionową) w pasku tytułowym kazej podstrony.
  Oficjalne otwarcie strony miało miejsce w dniu 18 czerwca 2001 r., choć prace nad stroną rozpoczęły się dużo wcześniej (strona głowna stworzona została już 9 lutego 2001 r.). W lipcu strona miała już swój banner reklamowy, a niedługo potem rozpocząłem wielką akcję reklamową - dodałem stronę do systemu wymiany bannerów harcerskich, wpisywałem sie i polecałem ją na setkach harcerskich ksiąg gości (oraz kilkudziesięciu scoutowych z całego świata), wymieniałem się bannerami z innymi stronami o tematyce harcerskiej, rejestrowałem stronę w wyszukiwarkach internetowych. Reklama przyniosła skutki i na stronę zaczęli wchodzić internauci.
Strona główna SHDM (09.05.2002)   Pierwszą modyfikacją strony było stworzenie nowego paska tytułowego i nowych przycisków. Chodziło o to, żeby grafika na pasku pozostawała taka sama, a zmieniały się tylko strzałki funkcji "wróć" oraz tytuł, który nie był już częścią gifa ale tekstem. Ten sam efekt chciałem uzyskać na przyciskach. Wykorzystałem do tego celu tabele, które umożliwiły mi rozstawienie grafik w dowolnych miejscach. Dodatkowo do strony dołączyło specjalne, przesuwne menu, które wysuwało się po najechaniu na nie myszką. Roboty było sporo, bo musiałem przerobić wszystkie działy, ale szybko się z tym uwinąłem i już w 10 miesięcy po otwarciu strona została "odmłodzona". Wtedy też zaprojektowałem, narysowałem i wstawiłem na stronę jej logo - kolorowe litery SHDM nachodzące na siebie i zamknięte ciemnożółtym okręgiem. Od tej pory stało się ono nieodłącznym symbolem mojej strony.
Urodziny SHDM (18.06.2002)   Już dwa miesiące po tym wydarzeniu razem ze stroną świętowałem jej pierwsze urodziny. Z tej okazji otworzyłem specjalną stronę urodzinową, na której można było przeczytać podsumowanie działalności strony przez cały rok, podziękowania dla wszystkich, którzy w mniejszy lub większy sposób przyczynili się do jej powstania i rozreklamowania, a także dowiedzieć się, ile dokładnie czasu zostało do godziny urodzin. Z okazji urodzin rozdawane były upominki - każdy mógł ściągnąć nową "skórkę" do komunikatora internetowego Tlen.pl, zaprojektowaną przeze mnie i utrzymaną w konwencji strony. Dodatkowo chętni mogli wziąć udział w konkursie urodzinowym i wygrać ciekawe nagrody, oddać głos w urodzinowej sondzie lub wysłać mi swoje uwagi w ankiecie. Był nawet tort SHDM - niestety tylko wirtualny. Dokładnie w pierwsze urodziny mojej strony ruszyły dwa nowe serwisy harcerskie, stworzone przez znajomych z hufca - strona 6PgDH "Knieja" (obecnie 7PgDH "Knieja" działająca w 7 Związku Drużyn "Unia") autorstwa dh Tomka Klimka oraz strona 17PgDH (szczep "Gwieździsty") stworzona przez dh Krzyśka Korzembskiego.
Strona główna SHDM (17.08.2003)   Od końca wakacji trwały przygotowania do kolejnej zmiany na stronie. Chodziło tym razem o ujednolicenie tła na wszystkich stronach, uporządkowanie rozmieszczenia tabel i wprowadzenie kilku udogodnień. Modyfikacji uległ śpiewnik, gdzie zastosowałem ramki. Strona główna i ogłoszenia zaczęły być obsługiwane przez system newsów TVNews 1.2, a system dotarczania sprawności przez mój skrypt PHP (wtedy właśnie stawiałem pierwsze kroki w tym języku). Nowością był też WSWB - Wewnętrzny System Wymiany Bannerów, dzięki któremu strony zaopatrzone w odpowiedni kod mogły wyświetlać losowo bannery różnych stron harcerskich.
Strona startowa SHDM (17.08.2003)   Żeby nie "nabijać" serwisowi odwiedzin, stworzyłem stronę startową, która ukazywała się po wpisaniu adresu i z niej można było przejśc na stronę główną. Jej podstawowym elementem było wielkie logo SHDM. Dodatkowo na stronie zagościł chat harcerski ZHP (ten sam pokój), którego zostałem moderatorem oraz TopLista SHDM, mająca za zadanie dalszą promocję strony. Zmodyfikowana została też galeria zdjęć. Wszystkie nowe elementy działały już w listopadzie 2002 r.
  Koniec roku 2002 oraz zima i wiosna 2003 były dla SHDM czasem bez jakichkolwiek zmian. Nic nowego nie przybywało na stronę, ale już na początku roku zrodziła się koncepcja systemu administarcji opartego na PHP i MySQL'u - MajuModuleDirectSystem (MMDS). Pomysł stworzenia na stronie zintegrowanego i bardzo rozbudowanego (w porównaniu z poprzednimi skryptami) systemu administracji spodobał mi się do tego stopnia, że postanowiłem samodzielnie stworzyć takie cudo, do wykorzystania także na innych stronach. Prace nad systemem rozpocząłem na wiosnę 2003 r. Jednocześnie myślałem też nad trzecią już modyfikacją wyglądu strony. Tym razem jednak nie zadowoliłem się drobnymi zmianami kosmetycznymi - chciałem stworzyć serwis o większej funkcjonalności, ładniejszym wyglądzie i bogatej treści. Zaprojektowałem wygląd, jednak chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, zwróciłem się o pomoc do mojego kolegi z klasy zajmującego się grafiką - SiMoNa. To on uplastycznił stronę. Po otrzymaniu jej obrazu, wziąłem się do cięcia go na gif'y i za pomocą systemu tabel oraz stylów CSS stworzyłem szablon dla przyszłej SHDM. Po dostosowaniu MMDS do wyglądu strony, skopiowaniu treści stron do szablonu i wrzuceniu do bazy danych MySQL dużej ilości różnych informacji (śpiewnik, sprawności, galeria itp.) pozostało już tylko odpalić stronę, co nastąpiło 22 sierpnia 2003 r.
  Mam nadzieję, że obecny wygląd strony oraz jej możliwości zadowolą ludzi odwiedzających stronę, że będą oni mogli znaleźć tutaj informacje, których szukają, poznają dzięki niej innych harcerzy oraz pozostawią po sobie na niej ślad. Liczę na to, że będzie ona służyła pomocą wielu druhnom i druhom, wypełniając prośbę Lorda Roberta Baden-Powella: "starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście".


Rotatory i bannery
 
1 w Polsce Harcerski Baner System 100 Linkow Mania1 w Polsce Harcerski Baner System 100 Linkow Mania

SHDM popiera:BYKOM-STOP - Poprawna ortografia w Internecie
 

O stronie i systemie

© 2003-2019 by Duży Maju
Powered by MAJpage 1.0
Domain provides harc.pl


Logowanie
  Zaloguj się:

 Login:
 Hasło:Rejestracja
Zapomniane hasło

Aktualności

 Newsy:
Tragedia w Smoleńsku  Ogłoszenia:
Wystawy harcerskie nadal czynne  Wasze ogłoszenia:
Zlot Skautów Środkowoeuropejskich "Silesia 2008"

Buttony

  Głosuj na moją stronę:

Ranking Stron Harcerskich "Grota"

Najlepsze strony harcerskie