Ustaw jako stronę startową

Dodaj stronę do ulubionych
 Strona główna > O stronie > Grafika
Submenu
 System administracji
 Historia strony
 Grafika

Menu
 Strona główna
 O autorze
 O stronie
 Śpiewnik harcerski
 Sprawności
 Sondy
 Historia scoutingu
 Aktualności
 Artykuły harcerskie
 Księga gości
 Linki
 Harc-Licznik
 Szyfrator on-line
 Pliki do ściągnięcia
 Materiały harcerskie

Partnerzy
 HarcGrupa
 miniPortal HKT
 PoHaM

Sonda

Jak oceniasz zlot 100-lecia w Krakowie?

było fenomenalnie!
całkiem fajnie
nie tak źle
raczej kiepsko
fatalnie


Zobacz wyniki

Subskrypcja
  Podaj swój e-mail:

Dodaj Usuń


Grafika

  Czytałem kiedyś w sieci artykuł na temat wyglądu strony www pt. "Image jest wszystkim - prawie". Może jego autor minimalnie przesadził, ale rzeczywiście tzw. design strony odgrywa kluczową rolę przynajmniej wtedy, gdy ktoś pierwszy raz na nią wchodzi.
  Dlatego już na długo przed rozpoczęciem prac nad modernizacją strony zacząłem zastanawiać się nad jej nowym wyglądem. Musiałem stworzyć dla niej layout. Ponieważ wiedziałem już, że jej "silnikiem" będzie modułowy system administracji MMDS, postanowiłem stronie nadać trochę bardziej portalowy wygląd - wstawić po obu stronach dwie kolumny stałe, na górze zamontować nagłówek z wbudowanym wewnętrznym rotatorem bannerów i ścieżką dostępu do aktualnie oglądanej strony, a także sprawić, aby strona tworzyła optycznie integralną całość. Jednocześnie miała ona być naturalną kontynuacją poprzedniego wyglądu, więc przynajmniej częściowo musiała do niej nawiązywać, co udało się uzyskać poprzez zachowanie poprzedniej kolorystyki serwisu.
  Pomysł, który przelałem najpierw na papier, a później przeniosłem na ekran komputera w skali 1:1 bardzo mi się spodobał. Dalej jednak był tylko "półproduktem" wymagającym obróbki graficznej. Ponieważ chciałem, żeby efekt był jak najlepszy, postanowiłem poprosić o pomoc mojego kolegę z klasy - SiMoNa, który "zawodowo" zajmuje się tworzeniem grafik do serwisów www. Jego zadanie polegało na uplastycznieniu projektu. Wytłumaczyłem mu, co i jak ma wyglądać i z niecierpiwością czekałem na wyniki pracy. Muszę przyznać, że efekt okazał się dokładnie taki, jakiego się spodziewałem. Po prostu kawał dobrej, fachowej roboty, za co serdecznie mu dziękuję!
  Schemat portalowy strony sprawia, że po bokach mogę umieścić wiele tabelek z odnośnikami do różnych działów: newsów i ogłoszeń, subskrycji, sond, galerii zdjęć czy systemu administracji (logowanie). Dodatkowo daje to miejsce na umieszczenie buttonów innych stron. W części środkowej natomiast można bez problemu wkomponować bannery systemów wymiany, a także skrótowe informacje o stronie i systemie administracji. Jednak taki schemat wymaga wiele pracy, żeby wszystko idealnie się zgrywało i pasowało do siebie z dokładnością do jednego piksela. Trzeba było pociąć wygląd strony na małe kawałki i odpowiednio poumieszczać je jako tła tabelek. Bardzo pomogły mi w tym style CSS. Jest to specjalny język do definiowania wszystkich ustawień elementów HTML strony www. Można za jego pomocą ustawić sobie grafikę jako tło jednej komórki tabeli, które będzie wyświetlało się nieskończoną ilość razy, jedno pod drugim, ale tylko w pionie, a na dodatek resztę miejsca w tabeli zajmie tło o jednolitym kolorze. Dzięki stylom tabelki na mojej stronie mogą się wydłużać w zależności od ilości tekstu, który w nich umieściłem, a cały podstawowy image strony obsługuje tylko osiem plików graficznych, zajmujących łącznie 26,7KB miejsca.
  To, jak strona wygląda obecnie, nie jest jeszcze efektem końcowym. Chciałbym w miarę upływu czasu dołożyć animowane we Flashu logo, które obracałoby się w osi przebijającego je prętu. Planuję też napisanie wysuwanego menu w języku JavaScript, które umieściłbym w prawym dolnym rogu nagłówka (tam, gdzie jest teraz element odcięty od niego). Miałoby ono zastąpić menu główne, które pozostałoby jedynie na stronie głównej, natomiast na podstronach pojawiałoby się tylko "submenu".
  Wierzę, że Tobie przynajmniej tak, jak mnie (o ile nie więcej) podoba się design strony. Jeśli znasz już treść wymienianego artykułu, to będę bardzo szczęśliwy, gdy uznasz, że ubrałem swój serwis w "garnitur od Armaniego".


Rotatory i bannery
 
1 w Polsce Harcerski Baner System 100 Linkow Mania1 w Polsce Harcerski Baner System 100 Linkow Mania

SHDM popiera:BYKOM-STOP - Poprawna ortografia w Internecie
 

O stronie i systemie

© 2003-2019 by Duży Maju
Powered by MAJpage 1.0
Domain provides harc.pl


Logowanie
  Zaloguj się:

 Login:
 Hasło:Rejestracja
Zapomniane hasło

Aktualności

 Newsy:
Tragedia w Smoleńsku  Ogłoszenia:
Wystawy harcerskie nadal czynne  Wasze ogłoszenia:
Zlot Skautów Środkowoeuropejskich "Silesia 2008"

Buttony

  Głosuj na moją stronę:

Ranking Stron Harcerskich "Grota"

Najlepsze strony harcerskie